T.net browser-statistieken juni 2009

Door ACM op donderdag 2 juli 2009 10:50 - Reacties (29)
Categorie: Browsers, Views: 9.129

De browsermarkt is de afgelopen tijd sterk veranderd. Tweakers.net had altijd al een bovengemiddeld percentage Firefox bezoekers, maar we zien nu ook de posities van Safari en Chrome groter worden. Opera is de afgelopen maanden redelijk constant gebleven.
Ten op zichte van 2 jaar geleden is Internet Explorer sterk gedaald, is Firefox nog wat verder gestegen en hebben Safari en Chrome behoorlijk sterke posities opgebouwd. Waarbij Chrome vooral sterk is onder de vaste bezoekers. Onderstaande cijfers zijn van 22-28 juni in respectievelijk 2007 en 2009.

BezoekenPageviews
Browser2007200920072009
Internet Explorer57,9%43,5%49,3%36,5%
Firefox35,8%39,5%42,6%46,0%
Safari2,3%7,4%2,5%5,7%
Chrome0,0%5,9%0,0%7,1%
Opera3,0%2,6%4,4%3,9%

Op 20 maart kondigde Femme aan dat Tweakers.net de ondersteuning voor Internet Explorer 6 zou staken. In de praktijk heeft dat overigens - voor zover ik weet - nog niet erg veel betekend, behalve dat we nu niet meer de moeite nemen om dingen nog in IE6 te testen.
Maar zelfs in die relatief korte tijd zijn de marktaandelen nog vrij sterk veranderd. Internet Explorer 6 was begin maart nog de derde browser na Firefox 3 en IE7. Maar in de afgelopen drie maanden is het totaalaandeel van Internet Explorer verder gedaald en bovendien is het IE6-deel daarbinnen ook afgenomen. Daardoor zijn nu zowel Safari als Chrome groter dan IE6 en is van de "bekende jongens" alleen Opera nog kleiner. Opera lijkt een zeer trouwe kern van gebruikers te hebben, maar dat betekent tevens dat het aantal gebruikers niet echt veranderd.

Ik heb de browserstatistieken van de weken sinds Femme's aankondiging uit Google Analytics gevist en in twee plaatjes gezet.
Browser visits per week
Browser pageviews per week

Wat je hier ziet is dat Internet Explorer 8 vooral marktaandeel van versie 7 lijkt weg te kapen. Verder zie je dat IE6 langzaamaan verder wegzakt, waarbij de vakantieperiodes duidelijk zichtbaar zijn. Firefox heeft een deel van de opgebouwde winst langzaam weer aan Safari en Chrome afgestaan, vooral de sprong in Safari in de week van 8-14 juni is goed zichtbaar. Dat zal samengehangen hebben met de introductie van Safari 4 op 8 juni.

De introductie van Firefox 3.5 ging gisteren overigens niet ongemerkt voorbij. Op de introductiedag was het aandeel tov alle Firefox-gebruikers al meer dan 30%! Daar deed Internet Explorer 8 meer dan 7 weken om datzelfde te bereiken. Sterker nog, als dit vandaag doorzet, is Firefox 3.5 vandaag of morgen al de grootste browser op Tweakers.net. Ik zal deze grafiekjes over een paar weken nog eens maken.